Podczas ekspozycji na słońce, do naszego ciała docierają promienie ultrafioletowe B, dzięki którym skóra jest w stanie wyprodukować witaminę D3. Jest to najlepszy sposób na podniesienie poziomu witaminy D3 w organizmie. W podobny sposób witaminę D produkują grzyby.
O witaminie D
Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim dobrze wpływa na układ immunologiczny, dzięki czemu wzrasta nasza odporność. Opis zalet i korzyści przy suplementowaniu witaminy D3 znajdziemy w artykule na https://prowitaminy.pl/. W przypadku infekcji, ciało poradzi sobie z nią szybciej. Witamina D ma również pozytywny wpływ na rozwój układu szkieletowego. Zalecana jest przede wszystkim dzieciom i to już od narodzin, gdyż pomaga w prawidłowym kształtowaniu kości i zębów i wpływa na ich wzrost. Nie bez znaczenia jest też jej wpływ na układ mięśniowy. Bierze także udział w absorpcji i prawidłowej utylizacji minerałów jak wapń czy fosfor. Niestety, nie zawsze nasze ciało ma szansę wyprodukować potrzebną dawkę witaminy D3.
Suplementacja witaminy D
Podczas miesięcy zimowych oraz gdy zakrywamy znaczną część ciała, promienie słoneczne nie mają możliwości dotarcia do naszej skóry. Również osoby z ciemniejszą karnacją oraz po sześćdziesiątym piątym roku życia są głównie narażone na deficyt witaminy D. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dobrze jest także zrobić badania krwi, aby sprawdzić poziom witaminy D. Warto dodać do swojej diety grzyby, jajka, sardynki czy łososia oraz pokarmy z dodatkiem witaminy D, jak np. niektóre jogurty czy płatki śniadaniowe. W aptekach dostępne są bez recepty suplementy diety z witaminą D zarówno w postaci tabletek i kapsułek, jak i w postaci płynnej.