Samobójstwo, zakończenie własnego życia, jest tragiczną reakcją na stresujące sytuacje życiowe; tym bardziej tragiczną, że samobójstwu można zapobiec. Jeśli myślisz o samobójstwie lub znasz kogoś, kto ma samobójcze myśli, naucz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze samobójstwa i poszukaj profesjonalnej pomocy i leczenia natychmiast. Możesz uratować swoje życie, lub życie kogoś innego. Może się wydawać, że Twoje problemy są nierozwiązywalne i że samobójstwo jest jedynym sposobem na zakończenie bólu. Istnieją jednak pewne kroki, które możesz podjąć, aby wrócić do cieszenia się życiem.
Przyczyny myśli samobójczych
Myśli samobójcze mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej myśli samobójcze mogą być wynikiem uczuć, z którymi nie potrafisz sobie poradzić, gdy w Twoim życiu pojawia się przytłaczająca sytuacja. Jeśli uważasz, że nie ma nadziei na przyszłość, możesz błędnie myśleć, że samobójstwo jest rozwiązaniem. Może też istnieć genetyczna skłonność do samobójstwa. Osoby, które popełniają samobójstwo, mają myśli lub zachowania samobójcze, często mają w rodzinie historię samobójstwa.
Czynniki ryzyka
Chociaż próby samobójcze są częstsze wśród kobiet, mężczyźni częściej popełniają samobójstwa. Kobiety są bardziej skłonne do szukania pomocy, o czym świadczy przypadek 28-letniej kobiety, która zadzwoniła do rodziny twierdząc, że chce popełnić samobójstwo. Osoba może być bardziej narażona na ryzyko samobójstwa w następujących przypadkach:
- Jeśli wcześniej próbowałeś popełnić samobójstwo
- Jeśli czujesz się beznadziejny, bezwartościowy, odizolowany od społeczeństwa lub samotny.
- Jeśli masz stresującą sytuację, taką jak żałoba, separacja, problemy finansowe lub prawne.
- Jeśli masz problem z używaniem substancji; nadużywanie alkoholu i narkotyków może nasilić myśli samobójcze i sprawić, że poczujesz się na tyle lekkomyślny lub impulsywny, że zaczniesz działać zgodnie ze swoimi myślami.
- Jeśli masz myśli samobójcze i masz dostęp do broni palnej w swoim domu
- Jeśli masz niezdiagnozowane zaburzenia psychiczne, takie jak poważna depresja, zaburzenia stresowe pourazowe lub zaburzenia dwubiegunowe
- Jeśli w Twojej rodzinie występowały zaburzenia psychiczne, nadużywanie substancji, samobójstwa lub przemoc (w tym wykorzystywanie seksualne lub fizyczne)
- Jeśli cierpisz na chorobę, która może być związana z depresją i myślami samobójczymi, np. chorobę przewlekłą, przewlekły ból
- Jeśli jesteś lesbijką, gejem, biseksualistą lub osobą transpłciową i nie znajdujesz wsparcia w rodzinie lub jesteś narażony na wrogie środowisko.