PRAKTYKA – NOWE ROZWIĄZANIA I REGULACJE

Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań

Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen

Przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich są głęboko zakorzenione, nieuświadomione schematy powstałe jako efekt toksycznych doświadczeń w dzieciństwie. Terapia schematów oraz terapia akceptacji i zaangażowania wyjaśniają sposób, w jaki powodują one problemy z zachowaniem i prowadzą do utrwalenia niesprawdzających się strategii działania, które ostatecznie uniemożliwiają budowanie zdrowych relacji.

W książce opisano techniki terapeutyczne i przykłady pomagające:

 • rozpoznać i zmienić negatywne wzorce postępowania w kontaktach z ludźmi,
 • kontrolować reakcje na czynniki uaktywniające schematy,
 • wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji,
 • wykorzystać techniki u ważności w interakcjach z ludźmi,
 • kierować się swoimi wartościami w kontaktach z bliskimi,
 • stosować pozytywne strategie komunikacyjne.

Pozytywne rekomendacje książce wydali m.in.

 • Dr Stan Tatkin -  klinicysta, badacz , wykładowca, twórca metody Psychobiological Approach to Couple Therapy
 • Wendy Behary -  autorka Rozbroić narcyza: jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie
 • Dr Maria Cyniak-Cieciura - przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej,
 • Przemysław Mućko - autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu „Integral”
 • Magdalena Sękowska - psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS w Poznaniu

Patronat: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Zdrowa Głowa, Charaktery

Konieczna jest reanimacja Naszej Ustawy o Zawodzie Psychologa - wkrótce protest psychologów!

Sławomir Makowski, Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów tej jesieni planuje akcję protestacyjną i medialną w sprawie „reanimacji” Naszej Ustawy o Zawodzie Psychologa. Przygotowania rozpoczną się na początku września. Sama akcja ruszy na początku października – dokładnie w drugą rocznicę powstania Związku.

Psycholodzy zrzeszeni w OZZP, ale nie tylko, w przeciągu ostatnich 9 miesięcy wzięli czynny udział w dwóch ogólnokrajowych akcjach protestacyjnych w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych:

w proteście głodowym w październiku 2017r. oraz akcji "Czujemy się oszukani. Czarny piątek w Ochronie Zdrowia" 29.06.2018r.

W trakcie tych protestów wśród psychologów pojawiało się wiele głosów, że powinniśmy zaistnieć jako oddzielna grupa, pokazać się i pokazać swoje problemy, z którymi zmagamy się na co dzień. Tak więc do trzech razy sztuka .

We wrześniu ruszamy do przygotowań akcji związanej z Naszą Ustawą o Zawodzie Psychologa. Chcemy zaprotestować przeciwko pogardzie i ignorancji, wspólnie zawalczyć o godne traktowanie Naszego Zawodu. Zwieramy szyki w całym Kraju i od początku września ruszamy do BOJU. Czeka Nas mnóstwo pracy, ale jest szansa na SUKCES.  Dość czekania! 17 lat to zdecydowanie za długo!

Akcję zorganizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów, ale zapraszamy do współpracy wszystkich psychologów z całej Polski.

Kontakt do organizatorów: kontakt@ozzp.org.pl. Bieżące informacje na temat działań Związku znajdziecie Państwo: www.ozzp.org.pl

Facebook / Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów został założony 15.10.2016r. w Łodzi. Data zarejestrowania w KRS to 08.12.2016r. Związek od prawie samego początku jest w strukturach największej w Polsce federacji związkowej - Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).  OZZP należy również do Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM).  PZM to najszersza reprezentacja pracowników Ochrony Zdrowia w Polsce skupiająca 12 największych związków zawodowych branży medycznej (m.in. lekarzy, psychologów, pielęgniarki i położne, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, techników radioterapii, logopedów, fizyków medycznych). Nasz Związek zrzesza, w swoich grupach branżowych, psychologów różnych specjalności.

Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce

Russ Harris

Terapia akceptacji i zaangażowania to podejście oparte na wynikach rzetelnych badań naukowych i należące do nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych. Celem ACT jest zwiększenie elastyczności psychologicznej, czyli umiejętności bycia w pełni obecnym „tu i teraz”, z pełną świadomością i otwartością na własne myśli, emocje, doznania, a także działania zgodnie z własnymi wartościami. Im lepiej rozwinięta jest ta umiejętność, tym lepszą jakość ma nasze życie, ponieważ potrafimy nadać mu znaczenie i sens oraz dużo efektywniej reagować na problemy i wyzwania.

Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami i opisami przypadków, co pomaga zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce. W książce znajdziemy także zestaw przydatnych materiałów, takich jak formularze, karty pracy, przykładowe metafory, oraz wskazówki dotyczące dostosowywania technik i ćwiczeń do potrzeb terapeuty, trenera czy coacha.

Russ Harris to lekarz, psychoterapeuta, life coach, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia, cieszący się międzynarodowym uznaniem trener terapii akceptacji i zaangażowania. Prowadzi szkolenia dla terapeutów, coachów, doradców, lekarzy i psychologów. Współzałożyciel firmy PsyFlex, która dostarcza rozwiązania oparte na ACT w zakresie budowania dobrze prosperujących organizacji i wspierania środowiska pracy.

 Pozytywne rekomendacje książce wydali m.in.

 • dr Joanna Dudek i prof. Paweł Ostaszewski - Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS
 • dr Maria Cyniak-Cieciura - psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, przewodnicząca PTTPB
 • Stanisław Malicki - licencjonowany specjalista psychologii klinicznej, ACBS peer-reviewed ACT trainer
 • Renata Molesztak  - psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, trener ACT, autorka szkoleń w oparciu o ACT i Mindfulness
 • Hubert Czupała - psychoterapeuta, przewodniczący stowarzyszenia ACBS Polska
 • Paweł Dyberny - trener ACT, przewodniczący komisji rewizyjnej stowarzyszenia ACBS Polska

Patronat: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, ACBS Polska, The Mind Institute Julia Wahl, Zdrowa Głowa, Centrum Coachingu ALK